Jak dobrze kupić dom do remontu i czy ma to sens ?

Zakup domu do remontu jest niewątpliwie niewielkim wydatkiem. Takie nieruchomości można nabyć już za kilkadziesiąt tysięcy złotych. W wielu przypadkach zakup takiego domu jest wręcz świetną okazją. Jeśli jednak nie zwrócimy uwagi na jego stan i koszty remontu, zakup domu do remontu może okazać się zakupem nieruchomości, w którą trzeba włożyć znaczne środki finansowe. W ekstremalnych sytuacjach okazuje się, że korzystniej jest zburzyć taki dom do remontu i wybudować nowy niż remontować stary.

Stan techniczny domu i wydatki na remont

Kupując do do remontu, mamy świadomość, że taki remont jest niezbędny. Nie zawsze jednak wiemy, jakie koszty będą z nim związane. Oglądając dom do remontu, warto wstępnie oszacować jego koszty. Jeśli nie mamy pojęcia o kosztach remontu, dom warto oglądać z kimś z branży budowlanej. Szybko określi on bowiem wstępne koszty remontu . Trzeba rzecz jasna brać pod uwagę, że będą one większe, bowiem – na przykład – po rozpoczęciu remontu może okazać się, że stan niektórych, niewidocznych wcześniej elementów domu jest zły i konieczne są dodatkowe prace i nakłady finansowe.

Niezwykle istotna jest wielkość działki, na której stoi dom do remontu. W wielu przypadkach bowiem właśnie dzięki dużej działce można remont domu sfinansować. Jeśli działka jest do podzielenia na dwie lub więcej, można wydzielić z niej działki budowlane i sprzedać. Zysk ze sprzedaży może być znaczny. Sfinansowanie remontu ze środków pochodzących ze sprzedaży działek zaś może doprowadzić do tego, że z własnych oszczędności nic na remont nie będziemy musieli wydawać.

Dom po remoncie nadal będzie starym domem

Planując zakup domu do remontu, warto mieć świadomość, ze remont nie podniesie wartości tego domu tak bardzo jakbyśmy chcieli. Dom po remoncie oczywiście będzie bardziej wartościowy niż przed, nadal jednak będzie starym domem, którego ewentualna sprzedaż nie musi spowodować odzyskania wszystkich środków, które ponieśliśmy na zakup i remont. Kupowanie takiego domu z myślą o krótkim zamieszkiwaniu i sprzedaży z zyskiem, jest więc bardzo ryzykowne. Owszem, niekiedy taką nieruchomość można sprzedać z zyskiem, nie jest to jednak regułą.

Autor

  • Z wykształcenia dziennikarz. Jest redaktorem kilku stron o tematyce doradczej. W swojej pracy skupia się na profesjonalizmie i solidnym podejściu do relacji z klientem. Pasjonat polskiej kultury i zabytków.

1 thought on “Jak dobrze kupić dom do remontu i czy ma to sens ?”

  1. Remont warto przeprowadzać co kilka lat, bo wiadomo, dom powinien być zadbany. Nie ma jednak sensu ładować pieniędzy w walącą się ruderę. To czy dom jeszcze nadaje się do remontu trzeba ocenić jeszcze przed zakupem.

Dodaj komentarz